Archiv

 • Metodické příručky V rámci projektu bylo také vytvořeno několik metodických příruček, které by měli dalším uživatelům pomoci při zpracování historických fondů. Jsou pro Vás dostupné online. Pokud máte zájem o metodiku týkající se zpracování grafických dokumentů, je pro vás k dispozici metodika Katalogizace obrazových dokumentů ve formátu MARC21 se zřetelem na věcný popis, kterou najdete zde. Další metodika se týká věcného zpracování historických fondů Metodika pro věcný popis a třídění historické teologické literatury a je dostupná zde.
  Přidáno v 17. 2. 2016 23:56, autor: Lucie Heilandová
 • Odborné publikace V průběhu roku 2015 vyšla v rámci projektu řada odborných publikacích věnujících se nejen husitství, ale např. také umělecké praxi v barokním klášteře, kauze obrazů tzv. Mistra Rajhradského oltáře nebo grafické sbírce rajhradského kláštera. Více se dozvíte zde. Pokud máte o některou publikaci zájem, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím mailu nebo FB. 
  Přidáno v 19. 1. 2016 7:27, autor: Lucie Heilandová
 • Prezentace výsledků projektu Na konci roku 2015 končí náš projekt Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén. V úterý 8. prosince se v Konferenčním sále MZK v Brně uskuteční představení výsledků toho projektu. Prezentace bude zaměřena na aplikované výstupy, které z různých perspektiv představují kulturní dědictví rajhradského kláštera. Akce začíná v 10,30 hod.
  Přidáno v 1. 12. 2015 1:33, autor: Petra Křivová
 • Workshop k výstavě Na sobotu 12. a neděli 13. září 2015 připravili odborní pracovníci projektu NAKI Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén a kurátoři výstavy Gladio verbi Dei (Písemnictví doby husitské ve fondech rajhradských a brněnských) v prostorách Benediktinského opatství v Rajhradě workshop, na kterém budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet si různé činnosti, které mají nějaký vztah k historii rajhradského kláštera. Prostor bude stejně jako v loňském roce věnován tisku linorytů a pečetění klášterními pečetidly. Nově bude připojen výklad o výrobě pergamenu a návštěvníci si budou moci sáhnout na tuto psací látku v různých fázích zpracovanosti. Z husitské tématiky bude připraven bohatý program her a pracovních sešitů pro zájemce různého věku.Workshop bude probíhat od 10.00 do 16.00 hodin v prostorách ...
  Přidáno v 6. 9. 2015 8:26, autor: Jindra Pavelková
 • Změna přednášky Z důvodu onemocnění Mgr. Lucie Mazalové dochází ke změně v přednáškách. Ve středu, 10. června, se uskuteční přednáška Doc. PhDr. Heleny Krmíčkové, Dr. na téma Počátky českého utrakvismu. Původně plánovaná přednáška o Janu Husovi zazní o týden později, ve středu 17. června. Děkujeme za pochopení.
  Přidáno v 9. 6. 2015 2:01, autor: Petra Křivová
 • Akce v červnu V červnu čekají na naše návštvníky další přednášky, které se vztahují k již probíhající výstavě "Gladio verbi Dei. Písemnictví doby husitské ve fondech rajhradských a brněnských."Již dnes, 3. června, promluví doc. PhDr. Helena Krmíčková, Dr. a Mgr. Lucie Mazalová, Ph.D. o tématu Předchůdci husitství. O týden později, 10. června, se můžeme těšit na přednášku stejných autorek o Janu Husovi. Poslední akce se bude konat 17. června. Doc. PhDr. Helena Krmíčková, Dr. nás seznámí s tématem Počátky českého utrakvismu.Začátek přednášek je vždy v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK v Brně (4. patro).
  Přidáno v 3. 6. 2015 1:40, autor: Petra Křivová
 • Květnové akce V květnu pro vás připravujeme další akce v projektu Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén. Ve středu 13. května se uskuteční přednáška PhDr. Jindry Pavelkové na téma Dějiny Rajhradu do doby husitské. Následující středu 20. května seznámí posluchače Mgr. Jan Pišna s tématem Jan Hus a Kostnice. Začátek obou přednášek je v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK v Brně (4. patro).Další středeční akcí bude 27. května vernisáž výstavy "Gladio verbi Dei. Písemnictví doby husitské ve fondech rajhradských a brněnských." Akce proběhne v prostorách Benediktinského opatství v Rajhradě a začátek je opět v 18. hod.
  Přidáno v 3. 5. 2015 23:31, autor: Petra Křivová
 • Křest knihy V rámci projektu Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén vyšla v minulých dnech další z publikací věnovaných rajhradskému klášteru.  Kniha má název In conspectu angelorum psallam tibi (K hudební kultuře benediktinského kláštera Rajhrad od jeho založení do začátku 18. století) a věnuje se hudební produkci a interprerataci hudby v rajhradském klášteře. Záštitu nad vydanou publikací převzal Mgr. Miroslav Rovenský, náměstek ministra kultury, který knihu osobně pokřtí.Slavnostní křest se uskuteční ve čtvrtek 22. ledna 2015 v 16 hod. v Konferenčním sále v přízemí budovy Moravské zemské knihovny. O hudební doprovod se postará sbor Ensemble versus.
  Přidáno v 14. 1. 2015 5:42, autor: Petra Křivová
 • Blíží se konec výstavy Pouze do 30. října 2014 bude možné v benediktinském klášteře v Rajhradě navštívit naši výstavu "An vědy a umění miloval ... (Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše)." Výstava je přístupná od úterý do neděle vždy od 9 do 16 hod. Více informací naleznete na stránkách Muzea Brněnska, p.o. (http://www.muzeumbrnenska.cz/cs/index.aspx nebo http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/cs/index.aspx).
  Přidáno v 6. 10. 2014 22:41, autor: Petra Křivová
 • Poslední přednáška Již zítra (8. 10.) se uskuteční poslední přednáška z našeho přednáškového cyklu. Tentokrát se bude týkat rajhradského kláštera a hudby. Mgr. Pavel Žůrek seznámí náštěvníky s tématem "Budu Ti zpívat před anděli" (Hudební kultura rajhradského benediktinského kláštera v proměnách staletí). Akce opět začíná v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK v Brně (4. patro).
  Přidáno v 6. 10. 2014 22:28, autor: Petra Křivová
 • Výstava obrazů Biblické variace. Takový je název nové výstavy, kterou zanedlouho můžete navštívit v rajhradském benediktinském klášteře. Autorem vystavených obrazů je olomoucký malíř Miroslav František Koupil. Vernisáž se uskuteční v úterý 2. září v 16 hod. v klášteře v Rajhradě.
  Přidáno v 29. 8. 2014 4:23, autor: Petra Křivová
 • Akce na září Čas letních prázdnin se nezadržitelně blíží ke konci a ním si vás dovolujeme pozvat na naše záříjové akce. Již o víkendu 6.-7. září budou znovu po roce zpřístupněny prostory bývalé prelatury v benediktinském klášteře v Rajhradě. Prohlídky proběhnou v 9, 30- 11, 30 a 13, 00 - 16, 30 hod. V neděli 7. září se ještě můžete těšit na další z koncertů s názvem "Harmonie des Anges." Tentokrát přivítáme známého interpreta historické hudby Jana Čižmáře, který zahraje barokní loutnové skladby dochované ve sbírkách rajhradského kláštera. Začátek je v 18 hod. v tzv. ledárně rajhradského benediktinského kláštera.Ve středu 10. září nás Mgr. Lucie Heilandová ve své přednášce seznámí s tématem "Rajhradský klášter za prvních opatů" a ve středu 24. září ...
  Přidáno v 28. 8. 2014 2:07, autor: Petra Křivová
 • Výstava v televizi Včera se uskutečnilo natáčení České televize na výstavě "An vědy a umění miloval", reportáž můžete shlédnout v Křesťanském magazínu v neděli 22. června 2014 ve 13, 55 hod.
  Přidáno v 11. 6. 2014 5:29, autor: Petra Křivová
 • Prezentace k přednáškám Pokud jste nestihli některé z našich přednášek, můžete si vybrané prezentace prohlédnout na portálu http://www.slideshare.net. Najdete zde přednášky Vývoj rajhradské klášterní knihovny (PhDr. Pavelková), Rajhradský klášter po roce 1945 (Mgr. Richtrová), Arengy listin dochovaných v rajhradském klášteře (do roku 1421) (Mgr. Smolová) a Umělecké aktivity Antonína Pirma a Otmara Conrada (Mgr. Zuzana Macurová).
  Přidáno v 29. 5. 2014 23:56, autor: Petra Křivová
 • Akce na červen Také na červen jsme pro vás připravili dvě doprovodné akce k naší výstavě. Ve středu 11. června proběhne přednáška PhDr. Jindry Pavelkové na téma "Historiografická tvorba ve zdech rajhradského kláštera." Začátek je tradičně v 18. hod. ve videokonferenčním sále MZK v Brně (4. patro). Pro děti, ale nejen pro ně, je určen workshop, na kterém si návštěvníci budou moci vyzkoušet pečetění, nahlédnou do výroby pergamenu, seznámí se s vývojem písma s praktickou ukázkou psaní na různé materiály (papír, pergamen) a připraven bude i tiskařský list. Akce se uskuteční v sobotu 14. června v benediktinském klášteře v Rajhradě.
  Přidáno v 29. 5. 2014 23:25, autor: Petra Křivová
 • Akce na květen Kromě slavnostní vernisáže výstavy "An vědy a umění miloval" se v květnu uskuteční jedna z doprovodných akcí k této výstavě. V neděli 25. května proběhne další z připravovaných koncertů. Začátek je naplánován na 17 hod. opět v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě.Přednáška Mgr. Pavla Žůrka "Budu Ti zpívat před anděly" (Hudební kultura rajhradského benediktinského kláštera v proměnách staletí), která byla plánována na 21. května, se z technických důvodů překládá na nový termín a to 8. října. Děkujeme za pochopení.
  Přidáno v 5. 5. 2014 23:10, autor: Petra Křivová
 • Vernisáž výstavy Již příští týden, ve středu 14. května, se uskuteční vernisáž naší další velké výstavy "An vědy a umění miloval. Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše." Akce proběhne v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě a začíná v 18 hod. Současně bude oficiálně otevřena i výstava "Via Benedictina. 800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko." Všichni jste srdečně zváni.
  Přidáno v 5. 5. 2014 22:58, autor: Petra Křivová
 • Via Benedictina Až do 22. června mohou návštěvníci benediktinského kláštera v Rajhradě vidět výstavu "Via Benedictina - 800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko." Ta byla součástí loňských oslav tohoto významného broumovského jubilea a zapůjčilo ji Vzdělávací a kulturní centrum Broumov.
  Přidáno v 25. 4. 2014 2:41, autor: Petra Křivová
 • Vernisáž v Broumově V rámci spolupráce s dalšími institucemi byla část naší loňské výstavy "In omnibus glorificetur Deus" zapůjčena do Muzea Broumovska. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 1. května 2014 v 16 hod. ve výstavní síni muzea v benediktinském klášteře v Broumově.
  Přidáno v 25. 4. 2014 2:08, autor: Petra Křivová
 • Pirmus a Conrad - umělecké aktivity Příští středu 30. dubna nás čeká další přednáškové setkání tentokrát u tématu "Umělecké aktivity Antonína Pirma a Otmara Conrada." Přednášet bude Mg. Zuzana Macurová. Začátek je opět v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK v Brně (4. patro).
  Přidáno v 25. 4. 2014 2:40, autor: Petra Křivová
 • Přednáška o arengách "Arengy listin dochovaných v rajhradském klášteře (do roku 1421)" je téma druhé přednášky pořádané v rámci přednáškové cyklu. Ve středu 16. dubna o tématu promluví Mgr. Martina Smolová. Začátek je v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK V Brně (4.patro).
  Přidáno v 10. 4. 2014 23:21, autor: Petra Křivová
 • Koncert renesanční hudby Novinkou k doprovodnému programu připravované výstavy "AN VĚDY A UMĚNÍ MILOVAL..." Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše je série tří koncertů. První z nich si mohou posluchači vyslechnout v neděli 6. dubna. V podání komorního sboru pro duchovní hudbu Ensemble Versus zazní díla autorů pozdní renesance, mezi které patří např. Jacobus Vaet, Philippe de Monte, Jacobus Regnart, Orlando di Lasso nebo Asprilio Pacelli. Koncert se uskuteční v letním refektáři benediktinského kláštera v Rajhradě v 16 hod.
  Přidáno v 27. 3. 2014 5:38, autor: Petra Křivová
 • První přednáška Již příští středu 2. dubna se uskuteční první z řady přednášek, které jsme pro vás připravili na tento rok. Doc. Dalibor Havel, Ph.D. seznámí posluchače s tématem "Počátky rajhradského kláštera v písemných pramenech." Začátek je v 18 hod. ve videokonferenčním sále MZK V Brně (4.patro).
  Přidáno v 27. 3. 2014 5:19, autor: Petra Křivová
 • Akce na duben Pomalu se blíží druhá z našich plánovaných výstav tentokrát pod názvem "An vědy a umění miloval" s podtitulem Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše. Vernisáž sice bude až 14. května, ale již nyní se na přípravě výstavy pilně pracuje. V jejím rámci opět proběhne několik doprovodných akcí. Přednáškový cyklus:2. dubna - Počátky rajhradského kláštera v písemných pramenech (doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D.)16. dubna - Arengy listin dochovaných v rajhradském klášteře (do roku 1421) (Mgr. Martina Smolová)30. dubna - Umělecké aktivity Antonína Pirma a Otmara Conrada (Mgr. Zuzana Macurová)Přednášky se uskuteční v Moravské zemské knihovně v Brně vždy v 18 hod.V neděli 6. dubna v 16 hod. proběhne v letním refektáři benediktinského opatství Rajhrad koncert ...
  Přidáno v 4. 3. 2014 6:58, autor: Petra Křivová
 • Jednání Klösterreich Tento týden se naše kolegyně zúčastnily setkání členů sdružení klášterů Klösterreich ve Wallfahrtskirche ve Frauenbergu. Kromě jednání s představiteli dalších klášterů si také prohlédly místní poutní kostel a knihovnu kláštera v Admontu (foto).
  Přidáno v 27. 2. 2014 23:33, autor: Petra Křivová
 • Specializovaná mapa Po několikaměsíční práci byla částečně zpřístupněna specializovaná mapa, která představuje vývoj lokality kolem rajhradského kláštera za pomocí plánů z 18. až 20. stol. Odkaz naleznete zde.
  Přidáno v 6. 10. 2013 23:52, autor: Petra Křivová
 • Konference v Broumově Minulý týden jsme se zúčastnily mezinárodní vědecké konference Via Benedictina k 800 letům příchodu benediktinů do Broumova. Přednesené referáty převážně z oblastí historie a dějin umění se věnovaly nejen benediktinskému klášteru v Broumově, ale také celé oblasti Broumovska a Poličska. Součástí programu byly také komentované prohlídky kostelů v Šonově, Otovicích a Božanově. Doprovodný program doplnila slavnostní mše a koncert, na kterém zazněla premiéra suity Petra Kořínka Brána času. Fotografie naleznete zde.
  Přidáno v 6. 10. 2013 23:39, autor: Petra Křivová
 • Poslední přednáška! Již tuto středu 18. září proběhne poslední přednáška z našeho cyklu. Osobnost Bedy Dudíka vám představí Mgr. Richard Mahel, Ph.D. Akce se uskuteční opět v malém sále (6.patro) Moravské zemské knihovny. Pozor! Začátek je již v 16 hod. Všichni jste srdečně zváni.
  Přidáno v 16. 9. 2013 4:47, autor: Petra Křivová
 • Rajhradské muzejní sbírky Po prázdninách opět pokračuje náš přednáškový cyklus. Ve středu 11. září vás proto srdečně zveme na přednášku Mgr. Lucie Heilandové, která promluví o muzejních sbírkách rajhradského kláštera. Začátek je tradičně v 18 hod. v malém sále (6.patro) Moravské zemské knihovny.
  Přidáno v 9. 9. 2013 6:33, autor: Petra Křivová
 • Poslední příležitost vidět prelaturu! V sobotu 20. července 2013 měli zájemci ojedinělou příležitost prohlédnout si běžně nepřístupnou prelaturu benediktinského kláštera v Rajhradě. Fotografie si můžete prohlédnou zde. Další a na dlouhou dobu poslední šanci vidět tyto prostory budou mít návštěvníci v sobotu dne 10. srpna 2013.
  Přidáno v 24. 7. 2013 1:19, autor: Petra Křivová
Zobrazení příspěvků 1 - 30 z 57 Zobrazit více »

Comments